zmień kontrast zmień kontrast
Zmień kontrast
zmień czcionkę zmień czcionkę
Zmień czcionkę

Przedsiębiorczy RESTART: Outplacementowy Program Rozwoju Biznesu


Zapraszamy na dedykowaną do projektu stronę:  https://przedsiebiorczyrestart.pl


 

 

Projekt Przedsiębiorczy RESTART - outplacementowy program wsparcia przedsiębiorczości (nr FESL.10.20-IP.02-07B8/23) realizowany jest w ramach Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację, Działanie FESL.10.20-Wsparcie na założenie działalności gospodarczej przez OŚWIATA I BIZNES Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Fundusze Europejskie dla Śląskiego.

Okres realizacji projektu: od 1 października 2024 r. do 30 czerwca 2026 r.

Cel projektu:

Wzrost poziomu przedsiębiorczości osób pracujących lub zamieszkałych na obszarze woj. śląskiego wskazanych w TPST (na terenie gmin z obszaru strat. interwencji (OSI) – gminy w transformacji górniczej) wskazanych w TPST , będących osobami zagrożonymi, przewidzianymi do zwolnienia lub zwolnionymi w okresie po 28 maja 2021 r. z przyczyn niedotyczących pracownika, dzięki założeniu i funkcjonowaniu przez min. 12 mies. 80-tu działalności gospodarczych prowadzonych przez 80 os. (w tym 45K i 35M) w okresie 01.10.2024-30.06.2026 r. poprzez kompleksowe wsparcie w zakresie szkoleń i doradztwa oraz bezzwrotnych dotacji.

Wartość projektu wynosi: 9 886 096.00 PLN

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 8 403 181.60 PLN.

Zadania realizowane w projekcie:

  1. Spotkanie z doradcą zawodowym w celu zbadania predyspozycji kandydatów do prowadzenia działalności gospodarczej
  2. Wsparcie szkoleniowe przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na poziomie podstawowym / średniozaawansowanym / zaawansowanym
  3. Indywidualne doradztwo biznesowe
  4. Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej

 

ŚCIEŻKA WSPARCIA W RAMACH PROJEKTU:

1)   Proces rekrutacyjny:

  • ETAP 1: Złożenie formularza – w ramach którego kandydat/ka opisuje:

−     pomysł na działalność

−     swoje wykształcenie i doświadczenie w zakresie planowanej działalności

−     uzasadnienie realności planu na planowaną działalność

−     charakterystykę klienta

−     charakterystykę rynku i konkurencji

Za opis powyższych aspektów kandydat/ka otrzymuje od komisji rekrutacyjnej punkty.

 

  • ETAP 2: Po wstępnym zakwalifikowaniu się kandydat/ka odbywa obowiązkową rozmowę z doradca zawodowym, której celem jest weryfikacja predyspozycji kandydata / ki (w tym np. osobowościowych, poziomu motywacji) do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.

Po zakończeniu Etapów 1 i 2 przeliczane są pkt, a następnie publikowana jest lista osób zakwalifikowanych do udziału. Z osobami zakwalifikowanymi podpisywana jest umowa uczestnictwa w projekcie.

2)   Wsparcie szkoleniowe oraz doradztwo biznesowe:

a)        Projekt zakłada szkolenie i doradztwo, które realizowane są przed założeniem działalności gospodarczej – ich zakres oraz poziom zaawansowania są uzależnione od zdiagnozowanych potrzeb uczestnika.

b)       Szkolenie realizowane jest w formie grupowej, obejmuje aspekty związane z założeniem i prowadzeniem działalności i kończy się egzaminem. Dostępne poziomy:

−     podstawowy – dla osób, które nie posiadają żadnej wiedzy z zakresu prowadzenia firmy (szkolenia w wymiarze minimalnym 48 godzin z zakresu zakładania i prowadzenia firmy);

−     średniozaawansowany – dla osób, które posiadają wiedzę ogólną, teoretyczną z zakresu prowadzenia firmy (szkolenia w wymiarze minimalnym 32 godzin z zakresu zakładania i prowadzenia firmy);

−     zaawansowany – dla osób, które posiadają praktyczne doświadczenia w prowadzeniu firmy i wiedzę z zakresu przedsiębiorczości (minimum 16 godzin szkolenia):

  1. prowadziły własną działalność gospodarczą i/lub,
  2. były wspólnikami/udziałowcami w dowolnej spółce i/lub,
  3. były osobami współpracującymi i posiadają wiedzę z zakresu prowadzenia firmy.

c)        Doradztwo biznesowe – indywidualne (średnio 8 godz./uczestnika)

 

3)   Wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej

 

  • Działalność gospodarcza musi być obowiązkowo zarejestrowana na terenie 1 z 7 podregionów górniczych województwa śląskiego: podregionu katowickiego, sosnowieckiego, tyskiego, bytomskiego, gliwickiego, rybnickiego oraz bielskiego.
  • Możliwe jest uruchomienie wyłącznie nowej działalności w formie: jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej, przy czym założenie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej możliwe jest wyłącznie pomiędzy UP tego samego projektu. Przez prowadzenie działalności gospodarczej rozumie się także udział w spółkach cywilnych, jawnych oraz partnerskich

 a.Wsparcie finansowe jest przyznawane na podstawie Biznesplanu, zawierającego:

  1. opis planowanego przedsięwzięcia;
  2. szacunkowy budżet przedsięwzięcia (tj. ogólne kategorie wydatków niezbędne do poniesienia w celu rozpoczęcia działalności gospodarczej, szacowane przychody z działalności gospodarczej oraz wszystkie planowane źródła finansowania uruchamianego przedsięwzięcia, w tym inne niż wnioskowana dotacja;
  3. plan marketingowy, w tym opis rynku, na który planowane jest wejście z uruchamianą działalnością (ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb potencjalnych klientów) oraz konkurencji na rynku;
  4. harmonogram realizacji zaplanowanych działań.

 b. Biznesplan oceniany jest przez komisję ekspercką. Ocenie podlegają aspekty:

  1. Pomysł na Biznes (w tym powiązania z sektorem zielonej gospodarki); Analiza Marketingowa
  2. Posiadany potencjał do realizacji przedsięwzięcia (wykształcenie, wiedza i doświadczenie; potencjał techniczny)
  3. Opłacalność i efektywność ekonomiczna przedsięwzięcia
  4. Operacyjność i kompletność (przejrzystość, zrozumiałość i spójność założeń)

c. Po zakończeniu ocen Biznesplanów przeliczane są pkt, a następnie publikowana jest lista osób, którym przyznano dotację oraz lista osób, których wnioski odrzucono. Z osobami, których Biznesplan został oceniony pozytywnie i zaakceptowany, podpisywana jest umowa dotacyjna.

d. Wysokość dotacji wynosi do 100 000 zł netto – środki wypłacane są w maksymalnie 3 transzach.

Wypłata kolejnych (za wyjątkiem pierwszej) transz dotacji będzie uzależniona od stopnia realizacji założeń biznesplanu oraz weryfikacji przez Beneficjenta faktycznego prowadzenia działalności gospodarczej.

e. Dotacja jest rozliczana na podstawie rzeczywiście poniesionych wydatków w kwotach netto.

 

Projekt skierowany jest do osób spełniających łącznie poniższe kryteria:

1)   osoby pracujące lub zamieszkujące na obszarze gmin w transformacji górniczej należących do obszarów strategicznych interwencji (OSI) z 7 podregionów katowickiego, sosnowieckiego, tyskiego, bytomskiego, gliwickiego, rybnickiego oraz bielskiego.

Wykaz 64 gmin:

Bestwina, Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Czerwionka-Leszczyny, Dąbrowa Górnicza, Gaszowice, Gierałtowice, Gliwice, Goczałkowice-Zdrój, Godów, Gorzyce, Hażlach, Imielin, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jejkowice, Katowice, Knurów, Kornowac, Lędziny, Lubomia, Lyski, Łaziska Górne, Marklowice, Miedźna, Mikołów, Mszana, Mysłowice, Ornontowice, Orzesze, Pawłowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pszczyna, Pszów ,Radlin, Radzionków, Ruda Śląska, Rybnik, Rydułtowy, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Sośnicowice, Strumień, Suszec, Świerklany, Świętochłowice, Tychy, Wilamowice, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Wyry, Zabrze, Zbrosławice, Zebrzydowice, Żory

WAŻNE (na etapie realizacji)!

Projekt zakłada objęcie wsparciem osób z co najmniej 10 gmin spośród wymienionych powyżej 64 gmin w transformacji górniczej

2)   osoba zagrożona zwolnieniem, przewidziana do zwolnienia lub zwolniona (w okresie po 28 maja 2021 r., tj. po dacie podpisania Umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji woj. śląskiego) z przyczyn niedotyczących pracownika

  • Osoba zwolniona – osoba pozostająca bez zatrudnienia, która utraciła pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie po 28 maja 2021 r., tj. po dacie podpisania Umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji woj. śląskiego i nie posiada jednocześnie źródła dochodu z tytułu innej działalności zarobkowej wykonywanej w wymiarze równym lub większym niż połowa wymiaru czasu pracy lub nie jest jednocześnie osobą samozatrudnioną.

Objęcie wsparciem osoby, której wygasła umowa o pracę na czas określony jest możliwe, gdy brak możliwości przedłużenia umowy o pracę wynikał z przyczyn niezależnych od pracownika. W takim przypadku osoba starająca się o udział w projekcie przedstawia odpowiednie zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające zaistnienie warunków, o których mowa powyżej.

  • Pracownik zagrożony zwolnieniem - pracownik zatrudniony u pracodawcy, który w okresie 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie tego pracownika do projektu dokonał rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn niedotyczących pracowników zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z tych przyczyn u pracodawcyzatrudniającego mniej niż 20 pracowników – albo dokonał likwidacji stanowisk pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych lub technologicznych. Pracownik ten nie posiada jednocześnie źródła dochodu z tytułu innej działalności zarobkowej wykonywanej w wymiarze równym lub większym niż połowa wymiaru czasu pracy lub nie jest jednocześnie osobą samozatrudnioną.
  • Pracownik przewidziany do zwolnienia – pracownik, który znajduje się w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn niedotyczących pracownika lub który został poinformowany przez pracodawcę o zamiarze nieprzedłużania przez niego stosunku pracy lub stosunku służbowego i nie posiada jednocześnie źródła dochodu z tytułu innej działalności zarobkowej wykonywanej w wymiarze równym lub większym niż połowa wymiaru czasu pracy lub nie jest jednocześnie osobą samozatrudnioną. Objęcie wsparciem osoby, której wygaśnie umowa o pracę na czas określony jest możliwe, gdy brak możliwości przedłużenia umowy o pracę wynika z przyczyn niedotyczących pracownika. W takim przypadku osoba starająca się o udział w projekcie przedstawia odpowiednie zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające zaistnienie warunków, o których mowa powyżej.

 

Przyczyna niedotycząca pracownika - obejmuje następujące przypadki:

a)    rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn niedotyczących pracowników, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z tych przyczyn u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników;

b)    rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, jego likwidacji lub likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych albo technologicznych;

c)    wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w przypadku śmierci pracodawcy lub gdy odrębne przepisy przewidują wygaśnięcie stosunku pracy lub stosunku służbowego w wyniku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę i niezaproponowania przez tego pracodawcę nowych warunków pracy i płacy.

Pierwszeństwo udziału w projektach mają osoby, których obecne lub ostatnie zatrudnienie było w branży górniczej lub okołogórniczej:

  • Branża górnicza – podmioty działające w obszarze o kodach PKD z Sekcja B - GÓRNICTWO I WYDOBYWANIE.
  • Branża okołogórnicza - przedsiębiorcy, których działalność gospodarcza jest uzależniona od sektora górnictwa

WSPARCIE NIE JEST UDZIELANE OSOBOM, KTÓRE:

1)   posiadały wpis do CEIDG, były zarejestrowane jako przedsiębiorcy w KRS lub prowadziły działalność gospodarczą na podstawie odrębnych przepisów w okresie 12 kolejnych miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu;

2)   zawiesiły lub miały zawieszoną działalność gospodarczą na podstawie przepisów o CEIDG lub KRS w okresie 12 kolejnych miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu;

3)   zamierzają założyć rolniczą działalność gospodarczą i równocześnie podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników;

4)   zamierzają założyć działalność komorniczą zgodnie z ustawą z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1691);

5)   w okresie 12 kolejnych miesięcy przed przystąpieniem do projektu były wspólnikami spółek osobowych prawa handlowego (spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej), spółek cywilnych;

6)   w okresie 12 kolejnych miesięcy przed przystąpieniem do projektu były członkami spółdzielni utworzonych na podstawie prawa spółdzielczego

(dopuszczalne jest uczestnictwo w projekcie osób będących członkami spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych, spółdzielni budownictwa mieszkaniowego i banków spółdzielczych, jeżeli nie osiągają przychodu z tytułu tego członkostwa)

7)   chcą otrzymać środki na działalność gospodarczą, która w okresie 12 kolejnych miesięcy przed przystąpieniem do projektu prowadzona była przez członka rodziny, z wykorzystaniem zasobów materialnych (pomieszczenia, sprzęt itp.) stanowiących zaplecze dla tej działalności;

8)   były zatrudnione w rozumieniu Kodeksu Pracy w ciągu ostatnich 3 lat, u beneficjenta, partnera lub wykonawcy (o ile jest on już znany) w ramach projektu, a także u osób, które łączy lub łączył z beneficjentem/partnerem/wykonawcą lub pracownikiem Beneficjenta, uczestniczących w procesie rekrutacji i oceny biznesplanów:

a)   związek małżeński lub faktyczne pożycie, stosunek pokrewieństwa i powinowactwa (w linii prostej lub bocznej do II stopnia) lub

b)   związek z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.

Wyłączenie dotyczy również wszystkich osób upoważnionych do składania wiążących oświadczeń woli w imieniu Beneficjenta, partnera lub wykonawcy;

9)   były karane za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w rozumieniu Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny oraz nie korzystające z pełni praw publicznych i nieposiadające pełnej zdolności do czynności prawnych;

10)posiadają na dzień przystąpienia do projektu zaległości w regulowaniu zobowiązań cywilnoprawnych;

11)posiadają zakaz dostępu do środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1 i 4 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych;

12)otrzymały pomoc publiczną / pomoc de minimis dotyczącą tych samych kosztów kwalifikowalnych, o które będą się ubiegać w ramach projektu;

13)przekroczyły lub w następstwie udzielonej dotacji przekroczą dopuszczalne progi pomocy de minimis określone w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013;

14)nie wyraziły zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu realizacji monitoringu i ewaluacji projektu;

15)odbywają karę pozbawienia wolności, z wyjątkiem osób objętych dozorem elektronicznym.

 

Kontakt

Biuro projektu:
ul. Stanisława Staszica 20
43-600 Jaworzno

Numery kontaktowe:

+48 880-526-811

+48 795-501-720

+ 48 728-450-317

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #dotacje

E-mail: przesiebiorczy-restart@oswiata.slask.pl

Aktualności: https://przedsiebiorczyrestart.pl